Last Updated

Sunday, December 14, 2014

Thinking of taking up the game ?
Getting Started In Crown Green Bowls
++++
Free Guide To Crown Green Bowls.
Request one HERE

++++
Customise and Print a leaflet to attract new members to your club
HERE

++++
Coaching Courses 2014
Details HERE

++++

Beginner Sessions 2014

Monday evenings from 6:30pm at Glossop BC. Details about the club on their Website
------------


 
Green Finder

Stockport & District
Stockport Parks
Cheadle & Gatley
Alderley & District
Macclesfield & District
North Derbyshire
Buxton
Comps 2014
Comp Draws - 2014
Stockport Festival of Bowls
Links

The Panel

 

Website created and maintained by
Pete Conway

Promoting anything and everything about Crown Green Bowls in our area. If anyone has any information, news, views, announcements, requests, results, draws or anything that other bowlers might be interested in then let us know by emailing us at feedback@stockportbowls.co.uk

Latest News ++ Latest News ++ Latest News ++ Latest News


Ashton Winter League
Saturday 14th December

Springbank Dogs 61 v Legionaires 75
Ashton CC 56 V Born Winners 81
Grapes 82 v Warriors 56
Wonder Girls 82 v 3 Reds & 1 Blue 64

Ashton CC 720
Grapes 712
Born Winners 706
Legionaires 652
Springbank Dogs 632
Madfield 525
Warriors 515
Wonder Girls 508
3 Reds & 1 Blue 477
+++++++++++
Cheshire County Parks AGM will take place on Tuesday 16th December at Victoria Bowling Club, Webb Lane, Stockport at 8.pm, following the Stockport Parks AGM. All Secretarys and players of Clubs from the Stockport Parks and Cheadle and Gatley League who are affiliated to Cheshire Parks are invited to attend the meeting.
+++++++++++
Ashton Winter League
Saturday 7th December

Grapes 76 v Legionaires 57
3 Reds & 1 Blue 38 v Springbank 84
Wonder Girls 53 v Ashton CC 84
Madfield 52 v Born Winners 84

Ashton CC 664
Grapes 630
Born Winners 625
Legionaires 577
Springbank 571
Madfield 525
Warriors 459
Wonder Girls 426
3 Reds & 1 Blue 413

+++++++++++

A players forum meeting of Cheshire County Parks Veterans is to take place on Wednesday 5th November 2014. All veterans (over 60's) whose clubs are affiliated to Cheshire County Parks are welcome. This is just an informal meeting, where discussion takes place on a number of subjects relating to Veterans County Bowls. The meeting is to be held at Victoria Bowling Club at 2pm.
+++++++++++

Winter Bowling Competition At Winton Social Bowling Club
Every Sunday. (10am Practise and 10:30 Draw)
It's a round robin format where you will be selected into either Group A, B, C or D.
You will be guaranteed 3 games no matter what happens.
It's a £5 entry and ALL MONEY IS PAID OUT IN PRIZE MONEY.
Anybody is welcome to come along and it started last week and it was a very good turnout. There will be hot food and drinks provided. There's plenty of shelter and a warm hut due to the cold conditions that are expected. There is full use of the club available and a bar so organiser Kane Backhouse hopes to see you there this Sunday.

Address: Winton Social Bowling and Tennis Club,
Brookside/Grange Road,
Eccles,
Manchester M30 8JW
+++++++++++
Great Moor Open

Saturday 11th October
17.00 Practice
17.30 Start

Jack Holland - Hyde v Matt Bradwell - New Mills
Phil Clapham - Whaley Bridge v Mark Bennett - Victoria Bowling Club
Will Archibald - Whaley Bridge v John Ashton - North Chadderton
John Gatley - Warrington v John Golpin - Whaley Bridge
Matt Sands - Lloyds v Damian Morrison - Warrington
Willie Owen - Chapel Park v Matt Gatley - Warrington
Lee Turner - Houldsworth WMC v Lee Johnstone - Warrington
Paul Heap - Saddleworth v Chris Barlow - Stockport

Refreshments Available
+++++++++++
WOODLEY SPRING CLASSIC 2014
THIS COMPETITION FILLS EARLY
Prize Money: £2,150 Mens & Ladies Singles 128 (21 up – off scratch)
Address: Woodley Sports Centre, Lambeth Grove, Mill Lane,
Woodley, Stockport, Cheshire, SK6 1QX
Qualifying Sundays: 29th March / 5th April / 12th April/ 19th April
(one visit to qualify for final day)
Start Time: 11 am (practice 10.30 am)
Final 16 Sunday 26th April
Start Time: 11 am (practice 10.30 am)
Entry Fee: £15.00 (cheques payable to Woodley Sports Bowls Section)
Entries to: Mrs Gail Knowles, 15 Mansfield Close Denton, Manchester M34 3WS Telephone: 0161 285 3918 mobile 07718794498
Telephone Entries have 7 days to confirm with entry fee.
Money not received will not be chased up.
No unpaid entries will be allowed into the draw.
Prize Money: Winner £480 Runner Up £280 2 at £175 4 at £120 8 at £70
(win 3 games on first visit)
4 Bowlers travelling together will be kept apart in the qualifying rounds.
PLEASE NOTE- no refunds will be considered unless at least 7 days notice is given.
NO substitutes allowed nor changing of dates after the draw has been made.
+++++++++++
Whaley Bridge Open Final 5th October 2014
Last 16:
J.Holland 21-14 D.Hallam
N.Armstrong 14-21 S.Allen
C.Newton 19-21 M.Ferris
D.Baskerville 19-21 C.Ward
S.Woodward 18-21 G.Wilson
S.Brown 11-21 J.Lockett
P.Davies 21-19 A.Spragg
J.Golpin 16-21 G.Ellis

Last 8:
J.Holland 21-8 S.Allen
M.Ferris 17-21 C.Ward
G.Wilson 21-17 J.Lockett
P.Davies 11-21 G.Ellis

Semi-Final
J.Holland 20-21 C.Ward
G.Wilson 21-16 G.Ellis

Final
G.Wilson 21-15 C.Ward
+++++++++++
With a slowly improving field and fresh from his win at Love Lane on Saturday George Wood had a hard day beating Graham McDermot in the first round followed by Gary Hoof and finished the day just getting home against Fatima McDermot. Everybody seemed to have a good day in this weeks singles comp same time next Sunday, 11am
+++++++++++
Ashton Winter League - Week 1

Grapes 83 v Madfield 56
3 Reds & 1 Blue 58 v Warriors 77
Ashton CC 54 V Legionaires 73
Springbank Dogs 59 v Born winners 73

1. Grapes 83
2. Warriors 77
3. Born Winners 73
4. Legionaires 73
5. Springbank Dogs 59
6. 3 Reds & 1 Blue 58
7. Madfield 56
8. Ashton CC 54
9. Wonder Girls 0
+++++++++++
Royal Manchester Childrens Hospital Charity event
32 Invitation competition
Stalybridge & Dukinfield Recreation Bowling Club
Prize Fund £800
Sunday 19th October 2014 10:30 start (Practice from 9:30 am)
Entrance to the event by programme purchase Cost £1.00
Bookmaker in attendance

C Roberts v D Morrison
J Hignett v P Heap
L Johnston v J Bennett
C McDonald v J Guess
G Hoof v N Tideswell
D Burgess v G Ellis
S Crawley v L Turner
D Gwilliam v R Goddard
M Hodson v D Ferris
C Flattley v B Gloag
G Gwilliam v C Armitage
D Walker v C Ramell
T Johnston v M Gee
C Goodhand v D Beardmore
K Shaw v A Walker
C Wraight v M Ogiliev
+++++++++++
Whaley Bridge Open Final Day
Sunday 5th October. 12 Noon Practice 1pm Start

Jack Holland (Hyde) v Dave Hallam (Sheffield)
Nigel Armstrong (Romiley) Steve Allen (Disley)
Craig Newton (Lower Hopton) Mark Ferris (Congleton)
Dave Baskerville (Altrincham) Chris Ward (Staffordshire)
Scott Woodward (Sheffield) Graeme Wilson (Audenshaw)
Simon Brwon (Barrow) Jason Lockett (Warrington)
Phil Davies (Warrington) Andrew Spragg (Chesterfield)
John Golpin(Whaley Bridge) Gary Ellis (Whitefield)

Please Note Dress Code Applies.
There Will Be A Bookie In Attendance
All Welcome Free Entry Food And Bar On The Day
+++++++++++
In the opening week of the Red Lion, Withington Winter sweeps Organisor George Wood partnered by J McDermott overcame Fatima and Graham McDermott in the final. Start on Sundays is 11am. Bookings to George Wood on 07860374344 or email georgeandjoanwood@talktalk.net

+++++++++++
Whaley Bridge Pairs
Last 8
David Morrey & Steve Morrey 16 Phil Clapham & Luke Guess 21
Phil Davies & Kevin Wainwright 16 Steven Baskerville & Roger Morgan 21
Steve Barber & Tim Norton 16 Dan Golpin & Will Archibald 21
Andy Whittaker & Mick Hobson 18 Jack Holland & Jack Hargreaves 21

Semi Finals
Phil Clapham & Luke Guess 6 Steven Baskerville & Roger Morgan 21
Dan Golpin & Will Archibald 4 Jack Holland & Jack Hargreaves 21

Final
Steven Baskerville Roger Morgan 13 Jack Holland Jack Hargreaves 21
+++++++++++
Longdendale League Cup Finals
The William Husband Cup and Jim Winning Plate

New Mills 205 Spring Gardens ‘A’ 170
S Barber 21 J Barker 14
T Ravenscroft 16 J Lockett 21
S Waring 21 M Walker 8
M Bradwell 21 J Embley 16
J P Hall 21 A France 11
S J Allen 21 P Noblett 7
W Owen 21 M Greenhalgh 7
T Norton 21 S Kershaw 20
R Briddon 21 P Moy 7
K Houghton 21 T Mincherton 17

Great Moor 214 Hyde Park ‘A’ 173
J M Chapman 21 A Scott 4
G Horan 21 A Kenyon 10
J Pickering 21 B Bates 18
B Fennell 21 D Moran 16
G Starkie 21 J Scott 16
B Thorley 21 G Wood 11
J Griffiths 21 W Cheetham 7
J Chapman 18 G Jackson 21
R Fletcher 16 P Whitehead 21
P Penny 21 J Chapman 6
+++++++++++
The Winter League starts at Ashton CC at 12:30pm on Saturday 4th October.
+++++++++++
Fallowfield B.C. Open Pairs 2014
Qualifiers 20,21,22,23,October
Final 16 26th October
64 Pairs £20
Prize Money £400 Winners £200 Runners Up £100
Semi Finalists £60 Last 8 £30 Last 16
Total £1280
All Entries paid out
To book your place call Mark Sutton on 07702452810
Cheques made out to Frank Warburton and send to
12 Linden Way,Droylsden,Manchester, M43 6QJ
Refreshments available every night
Come and play under one of the best floodlit greens in Crown Green bowling.
No 2 Homesters to play together. One Homester per pair
All 6.30pm Practice 7pm Start except Final Day
+++++++++++
Winter sweep at the Red Lion Withington starts this Sunday, 28th September
It's Singles Round Robin K-O format starting at 11am
Entry Fee £4 - Open to everybody - entries to George Wood email georgeandjoanwood@talktalk.net
or phone 07860374344
+++++++++++
Whaley Bridge Open - 21st September
2nd round
R.Lonnia 13-21 J.Holland drew number (1)
P.Garwood 6-21 G.Wilson drew number (10)
M.Simcock 12-21 S.Woodward drew number (9)
B.Hill 18-21 D.Hallam drew number (2)
R.Morgan 15-21 M.Ferris drew number (6)
S.Morrey 18-21 D.Baskerville drew number (7)
S.Rogers 8-21 S.Allen drew number (4)
Jim Golpin 10-21 C.Newton drew number (5)
+++++++++++
It's the final of the Adshead Plate on Sunday, 21st September at the Romiley Arms.
Whaley Bridge give Great Moor 12 start with play commencing at 12pm.
I'd publicise the draw but the S&D choose to make it a closely guarded secret for some reason !!!
+++++++++++
Whaley Bridge Pairs
Mon 22nd September
1 Dave Hallam & Richard Howson v Dan Golpin & Will Archiblad
2 Matt Sands & Ben Philips v David Baskerville & Dave Leigh
3 Andy Murray & Ian Cranston v Mark Ferris & Geoff Brown
4 Steve Barber & Tim Norton v Richard Briddon & Callum Briddon

Tue 23rd September
1 Dave Gwilliam & Partner v Jim Hartshorn & Kerry Morris
2 Paul Garwood & Neil Thelwall v Steven Baskerville & Roger Morgan
3 Paul Heap & Partner v Steve Allen & Malcolm Sims
4 Ben Gloag & Partner v Andy Whittaker & Mike Hobson

Wed 24th September
1 Martin Simcock & Chris Cooper v David Morrey & Steve Morrey
2 Iain Taylor & Pete Thomas v Dave Mee & Danielle Miller
3 Wayne Jevons & Lee Powell v Nathan Warwick & Dean Ferris
4 Mary Timmis & Nick Thorpe v Phil Clapham & Luke Guess

Thur 25th September
1 Sean Waring & Willy Owen v Colin Parrot & Dave Mycock
2 Pete Conway & Keith Fantom v Jack Holland & Jack Hargreaves
3 Richard Peach & Jon Guess v Phil Davies & Kevin Wainwright
4 Andy Ferris & Danny Ferris v Chris Adams & John Golpin
+++++++++++
Whaley Bridge Open
Please Note This is not the draw

Sunday 21st September 10am:
Practice From 9.30am.
1: Ian Johnson 2: Brian Hill 3: Dave Hallam 4: Richard Howson
5: Scott Woodward 6: Paul Garwood 7: Graeme Wilson 8: Jeff Brown
9: Martin Simcock 10: Chris Cooper 11: Dave Mee 12: Chris Barlow
13: Mark Melvin 14: Thomas Lowndes 15: Arthur Gregory 16: Jack Holland

Sunday 21st September 2pm:
Practice From 1.30pm
1:Steven Baskerville 2: David Baskerville 3: Roger Morgan 4: Steve Morrey
5: David Morrey 6: Kevin Boon 7: Steve Allen 8: Craig Shore
9: James Golpin 10: Josh Towey 11: Phil Djuranovic 12: Phil Owen
13: Will Archibald 14: Neil Simpson 15: Craig Newton 16: Mark Ferris

Sunday 28th September 10am:
Practice From 9.30am
1: Paul Heap 2: Martin Hodgson 3: Chris Ward 4: Gordon Hawkins
5: Gary Ellis 6:Andrew Spragg 7: Luke Guess 8: John Guess
9: Chris Adams 10: Bill Adams 11: Sean Wearing 12: Steve Barber
13: Richard Slack 14: John Golpin 15: John Bramwell 16: An Other

Sunday 28th September 2pm:
Practice From 1.30pm
1: John Lloyd 2: Joe Williamson 3: Keith Williamson 4: Kevin Wainwright
5: Phil Davies 6: Jason Lockett 7: John Hodgson 8: Phil Mellor
9: Peter Shore 10: Trevor Byatte 11: Nigel Armstrong 12: John Mcdonnell
13: George Podmore 14: Phil Clapham 15: Simon Tyler 16: Steven Hipwell

Please let Organiser Dan Golpin know if you cant make it on
Tel: 01298 436 058 or 07714 593 158 Email: daniel-golpin@hotmail.com
+++++++++++
Peakdale Bowling Club Presents The Knowles Trophy an Open Competition for Mixed Pairs Sponsored By Lafarge/Tarmac
On Saturday The 27th Of September
Open To The First 32 Pairs who have paid an Entrance Fee of £5 Per Pair.
16 Pairs To Play At 10.30 (Playing Down To The Last 4)
16 Pairs To Play At 2pm (Playing Down To The Last 4)
Finals (The Last 8 Pairs) To Start At 6.30pm
Winners to share £140 Plus Trophy
Runners Up to share £60
Prize Money for the last 4 Pairs. (Prize Money dependant on entries)
Entries complete with entrance fee to :-
Abigail Eaton, 2 Batham Gate Road, Peakdale. Tel: 07929084460
Or Callum Briddon, 2 Chuch Avenue Peakdale Email: Callum.Briddon@Yahoo.Co.Uk
Closing date for entries Sunday the 21st September.
Draw will take place at The Great Rocks Club on Thursday the 25th September At 9pm. Refreshments Available All Day.
+++++++++++
The Stockport Parks League, which has struggled for numbers in the last few years but which is where many of us started playing is looking to recruit new players and new teams for next season. Any club who would be interested in playing in the Parks League on Wednesday nights or any individual players who might be looking for a club are asked to ring League Secretary Andy Clews on 07950 679738.
Prospective new clubs do NOT need to be parks clubs.
+++++++++++
Cheshire Vets County match 21 September 2014
CHESHIRE V SOUTH YORKSHIRE
HOME TEAM TO PLAY AT GREAT MOOR SPORTS AND SOCIAL CLUB,
STORE STREET, STOCKPORT.
Cheshire Names 1st
1. James Lockett (Alex.Park) v Dave Mallinson (Millhouses)
2. Jack Pryce (Alex.Park) v Robert Thompson (Stocksbridge)
3. Geoff Shaw (Vernon) v Phil Walworth (Millhouses)
4. Doug Ralph (Shaw Heath) v Graham Morfitt (Whiteley Woods)
5. Paddy Ryan (Sth Reddish) v John Crawshaw (Bradfield)
6. Mike Parks (Shaw Heath) v Malcolm Foweather (Stocksbridge)
7. Keith Jackson (Alex.Park) v Derek Billard (Bradfield)
8. Peter Ellis (Shaw Heath) v Mel Hobson (Meersbrook BC)
9. Graham Barrett (Nursery BC) v Graham Richardson (Crookesmoor)
10. Kevin Chatterton (Vernon) v John Gambon (Hillsborough)
Reserves: Dennis Evans and Tony Moores

AWAY TEAM TO PLAY AT HOLLINSEND PARK, RIDGEWAY ROAD,
SHEFFIELD, S12 2SR
Cheshire Names 1st
1. Cliff Thickett (Victoria BC) v Steve Marshall (Stocksbridge)
2. Derek Malcolm (Crown BC) v Frank Woodhead Meersbrook BC)
3. Brian Lowe (Heaton Norris) v Graham Bland (Hollinsend Park)
4. Jack Pickering (Vernon Park) v Peter Richardson (Stocksbridge)
5. Bob Hamnett (Victoria BC) v Dave Denton (Stocksbridge)
6. Irving Cummings(Shaw Heath) v Harry Mellor (Stocksbridge)
7. Dave Wilson (Houldsworth W)v John Athey (Stocksbridge)
8. Barney Donohoe (Sth Reddish) v John Crowther (Whiteley Woods)
9. Peter Fisk (Navigation BC) v Phil Smedley (Davy Sports)
10. Alan Hoy (Navigation BC) v Dave Hallam (Millhouses)
+++++++++++
Billy Smythe is running a 1 dayer ay Waterloo & Taunton.
It's for 32 runners on Sunday 28th September
9:30am for practice, starting at 10:30am
21up, homesters give 2
£10 to enter and there are less than 10 places left
To enter give Billy a ring on 07784 808554
+++++++++++
Bob Berry Pairs 2104
At Stalybridge Rec
Semi - Finals
G Hoof & G Hulbert 21 v 20 D Birchall & R Birchall
A Jones & J Holland 7 v 21 S Hargreaves & J Hargreaves

Final
G Hoof & G Hulbert 13 v 21 S Hargreaves & J Hargreaves
+++++++++++
DeKnoop Cup Final
Wharton Cons 185 v 173 Houldsworth WMC
At Macclesfield Bowling Club
1. Peter Kelly 19 v 21 Roy Tarmey
2. Steven Briscoe 13 v 21 David Teasdale
3. Phil Cookson 21 v 19 Keith Hadfield
4. Brian Lightfoot 9 v 21 Jack Holland
5. Alan Hough 18 v 21 Charlie Priestley
6. Lester Bebbington 21 v 19 Craig Borlase
7. Stewart Bailey (c) 21 v 16 Trevor Johnson
8. Terry Bebbington 21 v 11 Micky Searby (c)
9. Ashley Blackburn 21 v 17 Gary Beeley
10. Graham Spruce 21 v 7 Paul Wrigley
+++++++++++
The BCGBA Girls Merit is taking place at
Poynton Sports on Saturday August 30th commencing at 10am.
If you appreciate good bowling then his comp is not to be missed
(despite the draw being a secret !!).
+++++++++++
In a match postponed from earlier in the season Cheshire Parks Senior Mens team take on Birkenhead on Sunday, 31st August. The home game is at the Nursery and the team would welcome any support on the day. Kick off is 2pm
+++++++++++
Wilmslow Royal British Legion 1 day pairs competition
Sunday 21st Sept - Sessions at 11am or 12 noon.
16 Pairs at £10 per pair Open Draw, you draw yor own number on the day.
Winner £100, Runner Up £50 Semi Finalist £25. £200 prize fund
Contact Mark Sandham 07747405510, 01625 521009 or m.sandham@ntlworld.com
Sorry No Money No Entry
+++++++++++
LLOYD HOTEL B.C. SEASON 2014
THE 37th DAVID LLOYD YOUTH COMPETITION
at The Lloyds Hotel Wilbraham Road, Chorlton, Manchester, M21 9AN
Saturday 20 September 2014 Starting at 10.30am Prompt (Practise from 10.00am) (Played on a round robin basis – All games 11up)
Semi-Finals and Final 21up off 5
Open to boys and girls aged 6 to 18 (Entry Fee £2.00)
Entries to:- Mr Steven Ridley 23 Oakfield Avenue Manchester M16 0HS
Telephone Number:- 0161 881 0355 / 07985 515750 OR EMAIL stevenridley@btinternet.com
PRIZE MONEY £500
Sponsored by the Lloyd Hotel Bowling Club, Tony Gatley, Dave Phillips, Mike Geraghty, Andy Buckley Alan Wilkinson & Many Other Individual Donations
Hot and Cold Refreshments Available All Day
This event is approved by the BCGBA
Entries Close 18 September 2014
+++++++++++
DeKnoop Cup Final.
Saturday 30th August 2014 2-30pm Start.
Wharton Cons v Houldsworth WMC
At Macclesfield Bowling Club. Victoria Road, Macclesfield, Cheshire. SK10 3JA.

1. Peter Kelly v Roy Tarmey.
2. Steven Briscoe v David Teasdale.
3. Phil Cookson v Keith Hadfield.
4. Brian Lightfoot v Jack Holland.

5. Alan Hough v Charlie Priestley.
6. Lester Bebbington v Craig Borlase.
7. Phillip Curzon v Trevor Johnson.
8. Terry Bebbington v Micky Searby (c)
9. Ashley Blackburn v Gary Beeley.
10. Graham Spruce v Paul Wrigley

Please note there is no parking at Macclesfield Bowling Club. Parking will be at Parkside Bowling Club. After you park your car you will be directed to the green which is only 2mins away. Please note the address and postcode for Parkside Bowling Club. The postcode in the Cheshire handbook is incorrect. Parkside Bowling Club Off Bishopton Road, Macclesfield, Cheshire. SK11 8WG.
+++++++++++

West Heaton Pairs
Quarter Finals
C Barlow & S Miller 21 E Tasker & S Gavin 17
J Hignett & J Holland 21 C Talbot & J Hambleton 11
C Horsefield & N Hamilton 21 J Cunningham & I Stokes 17
M Bennett & B Scott 21 C Livsey & M Mills 5

Semi Finals
Hignett & Holland 21 Horsefield & Hamilton 9
Barlow & Miller 21 Bennett & Scott 11

Final
Hignett & Holland 21 Barlow & Miller 9
+++++++++++
Harriet Jackson Trophy at Glossop BC
Semi Finals
Julia Concannon (best Lady Bowler) (Glossop BC) 16 Paul Morris (Grapes) 21
Dave Wilson (Friendship) 14 Andy Murray (Hadfield) 21
Final
Andy Murray 21 Paul Morris 16
+++++++++++
Grange Valley Amusements Junior Classic
Semi Finals
Ben Gloag 11 Matty Sands 8
Tom Eccles 11 Ben Riley 4

Final
Tom Eccles 21 Ben Gloag 16
+++++++++++
Lady On The Green Grange Classic
Quarter Finals
Maliza Herbert 21 Natalie Hughes 16
Julie Aldermann 21 Debbie Farmer 8
Alyson Evans 21 Mandy Pagett 16
Chloe Hirst 21 Jackie Owen 18

Semi Final
Maliza Herbert 21 Julie Aldermann 17
Alyson Evans 21 Chloe Hirst 16

Final
Maliza Herbert 21 Alyson Evans 16
+++++++++++
Grange Classic - Final Day
Saturday 23rd August.
Last 16.
Paul Dudley 13 v 21 Jason Cornes.
Dave Watters 18 v 21 Michael McDonnell.
Graeme Wilson 21 v 20 Gareth Gwilliam.
Chris Ward 14 v 21 Nick Burridge.
Dean Ferris 21 v 14 Jim Hartshorn.
Kevin Wainwright 21 v 14 Matt Gilmore
Damian Morrison 18 v 21 Lee Johnstone.
Chris Kelly 21 v 19 Glynn Cookson.

Quarter Final.
Jason Cornes 16 v 21 Michael McDonnell.
Graeme Wilson 21 v 16 Nick Burridge.
Dean Ferris 21 v 15 Kevin Wainwright
Lee Johnstone 07 v 21 Chris Kelly

Semi-Final.
Michael McDonnell 14 v 21 Graeme Wilson
Dean Ferris 18 v 21 Chris Kelly

Final
Graeme Wilson 20 v 21 Chris Kelly
+++++++++++
Stockport Bowls Festival

Ladies Over 60
Last Eight
Nora Cleary 21 Janet Procter 15
Avril Mather 21 Kath Curley 17
Margaret Wyatt 16 Marie Hopkinson 21
Iren Costello 21 Teresa O Toole 19

Semi Finals
Avril Mather 21 Nora Cleary 19
Marie Hopkinson 21 Irene Costello 7

Final
Marie Hopkinson 21 Avril Morris 15
+++
Mixed Pairs
Last eight
Mike Egerton & Tricia Davies 21 Steve Crowther & Christine Hulme 11
June & Chris Crowther 21 Danielle Miller & Benny Scott 11
Win & Bob Thompson 21 Sue & Ken Hodder 18
Teresa O'Toole & Terry Hestor 21 Sue & Brian Beech 11

Semi Finals
Mike Egerton & Tricia Davies 21 June & Chris Crowther 10
Teresa O'Toole & Terry Hestor 21 Win & Bob Thompson 10

Final
Mike Egerton & Tricia Davies 21 Teresa O'Toole & Terry Hestor 15
+++
Juniors
Last Eight
Ben Gloag 21 Scott Mills 5
Danielle Miller 21 Nathan Warwick 13
Josh Nadin 21 Faye Cookson 12
Natasha Sands 21 Owen Cookson 15

Semi Finals
Ben Gloag 21 Danielle Miller 14
Natasha Sands 21 Josh Nadin 11

Final
Ben Gloag 21 Natasha Sands 7
+++
Vets Merit
Last Eight
Bill Davies 21 Geoff Standring 13
Kevin Wilson 21 Stephen Fletcher 16
Dave Bandey 21 Ken Hodder 15
Doug Ralph 21 David Wright 20

Semi Finals
Kevin Wilson 21 Bill Davies 16
Doug Ralph 21 Dave Bandey 20

Final
Doug Ralph 21 Kevin Wilson 20
+++
Mens Merit
Last eight
Paul Garwood 21 Shaun Miller 9
John Cunningham 21 Dave Little 13
Clint Crowther 21 Patrick Mullen 20
Chris Barlow 21 Ken Haughton 15

Semi Finals
John Cunnungham 21 Paul Garwood 18
Chris Barlow 21 Clint Crowther 18

Final
Chris Barlow 21 John Cunningham 9
+++
Open Pairs Comp
Last eight
Dave & Shirley Smith 21 Janice Wilson & Heather Walsh 15
Kevin Wilson & Mike Clancey 21 Steve Crowther & Ian Stokes 19
Jamie Bramley & Chris Barlow 21 Danielle & Shaun Miller 20
Janet Procter & Kay Bentley 21 Pauline Camp & Shirley Saint 18

Semi Finals
Kevin Wilson & Mike Clancey 21 Dave & Shirley Smith 15
Jamie Bramley & Chris Barlow 21 Janet Procter & Kay Bentley 12
Final
Jamie Bramley & Chris Barlow 21 Kevin Wilson & Mike Clancey 11
+++++++++++
West Heaton Bowling Club
Open Pairs Tournament (Sponsored By Thwaithes)
Total Prize Money £600.00
Winners Prize £300.00 & Trophy
Runners Up Prize £100.00
Semi Final Losers Prize £50.00
Quarter Final Losers Prize £25.00
Final Night Sunday 24th August 2014 6.00pm Start

C Barlow & S Miller v E Tasker & S Gavin
M Mills & C Livsey v B Scott & M Bennett
J Hignett & J Holland v C Talbot & J Hambleton
C Horsefield & N Hamilton v J Cunningham & I Stokes
All Welcome
Food Will Be Available On The Night
+++++++++++
Stockport Bowls Festival - Ladies Merit
Quarter-Final
M. Hopkinson 16 v 21 Janice Wilson
Michelle Sands 08 v 21 Danielle Miller
Linda Speight 15 v 21 P. Nixon
Shirley Smith 21 v 18 June Crowther

Semi-Final
Janice Wilson 18 v 21 Danielle Miller
P. Nixon 16 v 21 Shirley Smith

Final
Danielle Miller 21 v 12 Shirley Smith
+++++++++++
Grange Classic
Saturday 16th August
First Round.
Mike Geraghty 10 Darren Plenderlieth 21
Lee Johnstone 21 Andy Spragg 17
Dave McDermott 19 Josh Mordue 21
Chris Kelly 21 James Grimstone 10
Gary Ellis 16 Ashley Daykin 21
Danny Sillitoe 20 Dave Watters 21
Jamie Bramley 20 Chris Mordue 21
Steve Hipwell 14 Damian Morrison 21

Second Round
Darren Plenderlieth 12 Lee Johnstone 21
Josh Mordue 16 Chris Kelly 21
Ashley Daykin 19 Dave Watters 21
Chris Mordue 9 Damian Morrison 21
+++++++++++
Grange Classic Final
Saturday 23rd August. 4-15pm Practice 5pm Start
Paul Dudley v Jason Cornes
Dave Watters v Michael McDonnell
Graeme Wilson v Gareth Gwilliam
Chris Ward v Nick Burridge
Dean Ferris v Jim Hartshorn
Kevin Wainwright v Matt Gilmore
Damian Morrison v Lee Johnstone
Chris Kelly v Glynn Cookson
+++++++++++

Just a reminder the Stockport Bowls Festival starts on Saturday Aug 16th. There are some vacancies in the Mens Merit, Vets Merit and Junior Comp on the Wednesday. Entry is free just contact Joan Holt 0161 437 7287. Light refreshments will be available each day and there is a full coaching programme Monday to Friday. There is also a raffle with a star prize of a set of Thomas Taylor Bowls. As well as numerous Bottles you could win a new set of Bowls Measurers kindly donated by Premier Bowls.
+++++++++++
The Bob Berry Pairs, open to players who play in the Tameside and Longdendale leagues is being hosted this year by Tameside.
Sunday 31st August, 10.30am at Stalybridge Rec, off Lord St, Dukinfield
£4.00 per pair
To enter contact Keith Robins - 07816 214815 or email to :- krobins4@sky.com
+++++++++++
Grange Classic
Saturday 16th August
Player list
1. Jamie Bramley. 2. Steve Davies. 3. Ashley Daykin. 4. Gary Ellis. 5. Mike Geraghty. 6. James Grimston. 7. Gareth Herbert. 8. Lee Johnstone. 9. Chris Kelly. 10. Dave McDermott. 11. Chris Mordue. 12. Joshua Mordue. 13. Darren Plenderleith. 14. Danny Sillitoe. 15. Andy Spragg. 16. Dave Watters.
5-30pm Practice. 6-15pm Start.
+++++++++++
Grange Classic - Saturday 9th August.
First Round.
Dave Gwilliam 14 Dean Ferris 21
Ben Gloag 20 Paul Dooley 21
G I Wilson 21 Robbie Fitzpatrick 13
Ritchie Goddard 21 Craig Shore 15
Darran Beardmore 9 Jon Metters 21
Michael McDonnell 21 Jon Guess 13
Jeremy Muff 6 Lee Heaton 21
Gareth Gwilliam 21 Nick Tideswell 18

Second Round
Dean Ferris 21 Paul Dooley 15
G I Wilson 21 Ritchie Goddard 3
Jon Metters 6 Michael McDonnell 21
Lee Heaton 20 Gareth Gwilliam 21
+++++++++++
Harriett Jackson Trophy at Glossop BC
This comp was cancelled due to the very heavy rain. The comp will now take place on 25TH AUGUST - BANK HOLIDAY MONDAY It is open to anyone who is a member of a club associated with the Longdendale & District Bowling League or who is a resident of Glossop. £5 entry pay on the day. Draw 10.45am Start 11am. All monies paid out in prize money on the day + cash prize for best lady bowler. Txt or ring: 07594551939 Email: dawsy21@btinternet.com
+++++++++++
BCGBA SENIOR MERIT VIDEO

The full five hour video from the BCGBA FLOWFIT Senior Individual Merit is now available to view. Just click HERE to see all the action from a day to remember.

The atmosphere generated at Cleckheaton created one of the sport’s most exciting days – Crown Green Bowls at its very best.
+++++++++++
Whaley Bridge Doubles 2014
Due to lack of entries the Whaley Bridge Doubles has been reduced to 32 entries and will run over 1 week commencing Monday 22nd September with the final on Friday 26th. Sponsorship has been maintained but prize money will be reduced slightly due to less entries.
Open to Ladies and Gents
Winner £375 R/U £225 Losing Semi £120 Losing Qtr £75
8 play down to 2 each night. Entry is £15.00 per pair to (please ring to check availability): Mark Whelan 11 Shallcross Mill Rd Whaley Bridge High Peak SK23 7JQ 07855 462 145
+++++++++++
Organiser Dan Golpin is looking for entries into one of the big end of season local sweeps at the superb Whaley Bridge Club.

Please note that due to a lack of entries the sweep
has now been reduced to a 64 singles

Details are as follows

Whaley Bridge Bowling Club
The Men’s Open 2014
Revised prize money is.
WINNER: £500 R/UP £250 SEMIS £125 QUARTERS £80 LAST 16: £40
SUNDAY 21ST SEPT 10AM: 8 PLACES
SUNDAY 21ST SEPT 2PM: FULL
SUNDAY 28TH SEPT 10AM: 4 PLACES
SUNDAY 28TH SEPT 2PM: 2 PLACES

One visit to qualify for final day All Games off Scratch *** All games 21UP

Final Day Sunday 5th October 2014 at 1:00pm (practice 12:00 noon)
Entries to: Send entries with a cheque for £15 per entry
(Made Payable to Whaley Bridge Bowling Club)
Dan Golpin, 44 Thornbrook Road, Chapel-en-le-frith, High Peak, SK23 0LT
Tel: 01298 436 058 or 07714 593 158 Email: daniel-golpin@hotmail.com
+++++++++++
Grange Classic
Saturday 9th August
Player list
1. Darran Beardmore. 2. Paul Dooley . 3. Dean Ferris. 4. Robbie Fitzpatrick. 5. Ben Gloag. 6. Jon Guess. 7. Ritchie Goddard. 8. David Gwilliam. 9. Gareth Gwilliam. 10. Lee Heaton. 11. Michael McDonnell. 12. Jon Metters. 13. Jeremy Muff 14. Craig Shore.
15. Nick Tideswell. 16. Graeme Wilson.
5-30pm Practice. 6-15pm Start.
+++++++++++
LADY ON THE GREEN GRANGE CLASSIC
Qualifying games and final 16 draw
Debbie Farmer (Rotherham) 21 Liz Buckley (Stockport) 05
Wendy Smart (Nuneaton) 21 Tracey Baker (Birmingham) 12
Chloe Hirst (Yorkshire) 21 Carol Verdon (Coventry) 10
Alyson Evans (Bedworth) 21 Annie Fisher (Birmingham) 16
Kaye Coulthard (Dudley) 21 Danielle Miller (Stockport) 09
Sue Ainscough (Westhoughton) 21 Jan Pratley (Birmingham) 16
Mandy Pagett (Dudley) 21 Debbie Welland (Coventry) 14
Maliza Herbert (Birmingham) 21 Lisa Cox (Burton) 20
Natalie Hughes (Leeds) 21 Tracey Price (Whitefield) 15
Julie Broadhurst (Bosley) 21 Jenny Wilby (Sheffield) 08
Jackie Owen (Whitefield) 21 Joan Moran (R omiley) 20
Claire Williams (Shropshire) 21 Heather Bramley (Reddish) 15
Sam Murray (Staffordshire) 21 Jane Cooper (Stoke) 07
Liz Rowley (Stoke) 21 Jackie Gloag (Hyde) 17
Linda Hough (Widnes) 21 Jane Bowler (Colwyn Bay) 18
Julie Alderman (Staffordshire) 21 Cath Wall (Flixton) 16

FINAL 16 Aug 24th
Claire Williams v Maliza Herbert
Kaye Coulthard v Natalie Hughes
Julie Alderman v Linda Hough
Debbie Farmer v Sam Murray
Wendy Smart v Mandy Pagett
Alyson Evans v Sue Ainscough
Chloe Hirst v Liz Rowley
Jackie Owen v Julie Broadhurst
+++++++++++
Grange Classic - Saturday 2nd August.
First Round.
Paul Dudley 21 v 15 Tommy King
Chris Jenkins 21 v 14 Jack Holland
Chris Brown 20 v 21 Mark Ferris
Jim Hartshorn 21 v 15 Danny Barwise
Chris Ward 21 v 16 Dave Jackson
Lee Turner 21 v 12 Terry Glover
Carl Armitage 19 v 21 Jason Cornes
Kerry Morris 21 v 12 Simon Coupe.

Second Round.
Paul Dudley 21 v 20 Chris Jenkins
Mark Ferris 16 v 21 Jim Hartshorn
Chris Ward 21 v 11 Lee Turner
Jason Cornes 21 v 12 Kerry Morris
+++++++++++
Cheshire Parks Vets County v Nth Staffordshire on Sunday 17 August
Home Venue
Victoria Bowling Club,Webb Lane Offerton
Cheshire names 1st
1 Bob Hamnett v Bernard Pepper
2 Graham Barrett v Mel Wood
3 David Hardman v John Parkin
4 Peter Ellis v Roy Tansley
5 Frank Quigley v Ian Farrimond
6 Keith Jackson v Bob Twigg
7 Doug Ralph v Trevor Johnson
8 Kevin Chatterton v John Skelding
9 Geoff Shaw v Harry Walklett
10 Cliff Thickett v Dave Evans

Res: Mike Parks, Derek Malcolm

Away Venue
Bucknall Private BC Werrington Road, Bucknall ST2 9AB
Cheshire names 1st
1 James Lockett v John Mountford
2 Brian Pownall v Melvin Bourne
3 Brian Lowe v Kevin Stretch
4 Barney Donohue v Fred Donaldson
5 Kevin Wilson v Richard Schmidt
6 Alan Campbell v Peter Nixon
7 Dave Wilson v Tony Porter
8 Jack Pryce v Brian Clarence
9 Alan Hoy v Alan Bailey
10 Dennis Evans v Harry Minor
+++++++++++
Red Lion Bowling Club - Withington, Manchester
Sunday 24th August 2014
This is a trial with a view to running every Sunday from September till bad weather closes the green
Singles Round Robin K-O
Start 10am Entry Fee £4
Open to everybody - entries to georgeandjoanwood@talktalk.net
Phone 07860374344 or take a chance on the day
Rules - Groups of 4 play round robin.
Winners of each group go into a K.O. for the Prize M oney
Games will be 15 or 21 subject to number of entries

The Frank Beeley Trophy Final Day. Saturday 2nd August.
All games 31up off 3 11-30am Practice. 12noon Start.
+++++++++++
Graeme Wilson (Audenshaw) v Neil Bithell (Wigan)
John Taylor (Warrington) v Mike Tunstall (Liverpool)
Simon Coupe (Preston) v Billy Speed (Wigan)
Wayne Jevons (Ellesmere Port) v Phil Lee (Liverpool)

Latest odds courtesy of Duncan Reeves 07946-437996
Graeme Wilson 9/4 Neil Bithell 8/1 John Taylor 10/1 Mike Tunstall 5/1
Simon Coupe 5/4 Billy Speed 10/1 Wayne Jevons 14/1 Phil Lee 7/1
A bookmaker will be in attendance and refreshments will be available all day.
+++++++++++
Grange Classic
Saturday 2nd August
Player list
. 1. Carl Armitage. 2. Chris Brown. 3. Danny Barwise. 4. Simon Coupe. 5. Paul Dudley. 6. Mark Ferris. 7. Terry Glover. 8. Jack Hargreaves 9. Jim Hartshorn. 10. Dave Jackson. 11. Chris Jenkins. 12. Tommy King. 13. Kerry Morris. 14. Jack Holland. 15. Lee Turner. 16. Chris Ward.
+++++++++++
GRANGE VALLEY JUNIOR CLASSIC
again being run Sat 23rd Aug at the Grange BC in Stockport
First 32 entries @ £5 under 18 on 1st Jan 2014 with £400 prize-fund.
PM or call Jimmy Parker on 07748491913
+++++++++++
Arthur Johnson and Rob Pemberton Memorials
For one year only the 2 competitions are being combined. Qualifying sessions;
Sunday 7th September
Old Whittington - 9:30am Practice for a 10:00am start
Bolsover - 9:30am Practice for a 10:00am start

Final to be held at Calow Bowling Club same day, start time to be confirmed.
Entries to Ian Johnson - cheques payable to Ian Johnson 20 Dorset Drive, Brimington, Chesterfield, Derbyshire S43 1DS
Tel: 07806505720 or 01246 201554.
Strictly no entries will be accepted without payment!!
£12 entry fee
Prize Money Winner = £500 Runner up=£250 Semi's = £125 Last 8 = £70
+++++++++++
Grange Classic
Saturday 26th July

1st Round
Ian Nicholson 21 Mike Tunstall 14
Geraint Jones 10 Kevin Wainwright 21
Martin Gilpin 13 Matt Gilmore 21
Callum Wraight 14 Noel Burrows 21
Tommy Johnstone 15 Andy Ferris 21
Nick Burridge 21 Daniel Jones 10
Glynn Cookson 21 Paul Bailey 17
Darren Hankin 11 Gerald Merry 21

2nd Round
Ian Nicholson 12 Kevin Wainwright 21
Matt Gilmore 21 Noel Burrows 11
Andy Ferris 12 Andy Ferris 12
Glyn Cookson 21 Gerald Merry 13
+++++++++++
Just a reminder that from 2pm tomorrow (Saturday) afternoon there will be streaming the BCGBA Senior Merit from Cleckheaton Sports. This event will be streamed live and is free to view. Please go to http://www.globegig.com/live-event-room/
+++++++++++
There are still a few vacancies in the West Heaton Pairs competition
WEST HEATON BOWLING
OPEN PAIRS TOURNAMENT (SPONSORED BY THWAITHES)
(TOTAL PRIZE MONEY £600.00)
TO BE PLAYED OVER 3 CONSECUTIVE SUNDAYS IN AUGUST 2014
(Hot food will be available)
Dates/Times
SUNDAY 10th AUGUST 6.00pm Qualifying Round (Practice 5.30pm)
SUNDAY 17th AUGUST 6.00pm Qualifying Round (Practice 5.30pm)
SUNDAY 24th AUGUST 6.00pm Finals Night (Practice 5.30pm)
Pairs Winners Prize £300.00 & (Trophy)
Pairs Runners up Prize £100.00
Pairs Semi Final Losers Prize £50.00 Pairs
Quarter Final Losers Prize £25.00
Entrance Fee £16.00 per pair (CHEQUE made payable to WHBTS Club)
Entrances must be received before Sunday 3rd August 2014.
Mr. E Tasker Bowling Section West Heaton Bowling Tennis, And Squash Club
Princes Road, Heaton Moor, Stockport, SK4 3NQ
Email: ETASKER19UK@AOL.COM or Call 07546486098
+++++++++++
Woodley Open Pairs
Semi Finals
Dave Gwilliam & Graham McDermott 21 Charlie Roberts & Lee Turner 18
Allison Sinclair & Charlie Cooper 21 Paul Heap & Matt Gillies 16

Final
Dave Gwilliam & Graham McDermott 21 Allison Sinclair & Charlie Cooper 18

The Grange Classic gets underway next Saturday and the list of players for each of the 4 qualifying sessions is as follows

Saturday 26th July
Nick Burridge, Martin Gilpin, Tommy Johnstone, Kevin Wainwright, Mike Tunstall,
Ian Nicholson, Andy Ferris, Matt Gilmore, John Finch, Gerald Merry, John Bailey,
Paul Bailey, Glynn Cookson, Noel Burrows, Daniel Jones, Callum Wraight

Saturday 2nd August
Paul Dudley, Tommy King, Chris Jenkins, Kerry Morris, Chris Brown, Mark Ferris,
Jack Hargreaves, Danny Barwise, Chris Ward, Dave Jackson, Lee Turner, Terry Glover, Simon Coupe, Jim Hartshorn, Carl Armitage

Saturday 9th August
Michael McDonnell, David Gwilliam, Ben Gloag, Robbie Fitzpatrick, Lee Heaton,
Gareth Gwilliam, Jeremy Muff, Ritchie Goddard, Graeme Wilson, Jon Metters,
Dean Ferris. Darran Beardmore, Jon Guess, Craig Shore, Paul Dooley, Nick Tideswell

Saturday 16th August
Andy Spragg, Steve Davies, James Grimston, Chris Mordue, Chris Kelly, Ashley Daykin, Jamie Bramley, Joshua Mordue, Lee Johnstone, Gary Ellis, Dave McDermott,
Darren Plenderleith, Danny Sillitoe, Dave Watters, Mike Geraghty, Gareth Herbert
+++++++++++
Great Moor Open
Great Moor Sports and Social Club
Store Street, Stockport, Cheshire, SK2 7HA

£10 Entry
16 Singles played down to 4 each night. 21up. No Homesters unless unable to fill.

Win 2 games for £25
Winner £250

Previous Winners
2011 - D. Jackson
2012 - J.Guess
2013 - B.Gloag

Qualifying Dates:
Monday 6th October - 18:30 Practice - 19:00 Start
Tuesday 7th October - 18:30 Practice - 19:00 Start
Wednesday 8th October - 18:30 Practice - 19:00 Start
Thursday 9th October - 18.30 Practice - 19:00 Start

Final:
Saturday 11th October - 16:30 Practice - 17:00 Start

Entries to:
greatmooropenbowls@gmail.com
Jonathan Chapman (07766202892)
Adam Smith (07581487129)
Cheques made payable to Great Moor Conservative Club
Text only before 18:00 due to work commitments.
+++++++++++
The draw for the Cheshire Veterans County match to be played on
20 July 2014 against East Midland Veterans.
Home game to be played at
LMRCA Club, Edgeley Road, Cheadle Heath, SK3 OTR
Cheshire names first
1 James Lockett (Alex Park) v Phil May (Belvedere)
2 Jack Pickering (Vernon Park) v Keith Widdowson (Littleover)
3 Keith Jackson (Alex Park) v Dave Fox (Derby Co-op)
4 Arthur Bradley (Sth Reddish) v Dave Redfern (Stretton Anglesey)
5 Brian Pownall (Sth Reddish) v Jim Bancroft (Stretton Anglesey)
6 Doug Ralph (Shaw Heath) v Malc Cheese (Henhurst)
7 Frank Quigley (Alex Park) v Cliff Robinson (Littleover)
8 John Gatley (Alex Park) v Dave Tubey (Belvedere)
9 Geoff Shaw (Vernon Park) v Dave Press (Stretton Anglesey)
10 Irving Cummings (Shaw Heath) v Dave Brennan (Henhurst)
Res: Mike Parks Peter Ellis

Away team at Stretton Anglesey BC, Anglesey Arms,
The Green, Stretton, Burton on Trent, DE13 0EQ

Cheshire names first
1 Graham Barrett (Nursery) v Graham Jones (Henhurst)
2 Dave Wilson (HWMC) v Kev. Kelly-Wally (Belvedere)
3 Alan Campbell (Sth Reddish) v Des Botham (Stretton Anglesey)
4 Bob Hamnett (Victoria) v Steve Atkin (Winshill)
5 Alan Hoy (Navigation) v Terry Bosworth (Netherseal)
6 Cliff Thickett (Victoria) v Ron Wright (Stretton Anglesey)
7 Paddy Ryan (Sth Reddish) v Graeme Bartter (Belvedere)
8 Kevin Chatterton (Vernon Park) v John Barnett (Swadlincote Catholics)
9 Kevin Wilson (Ladybridge) v Clive Gascoigne (Henhurst)
10 Dennis Evans (Alex Park) v Jim Shorthouse (Belvedere)
Res: Dave Hardman
+++++++++++
Navigation & Railway open singles final results

Round 1
Tommy King 21 Martin Hicks 11
Dean Ferris 21 Elliott Mcguinness 19
Greg Smith 21 Paul Heap 8
Andy Hughes 21 Glynn Storer 16
Gareth Gwillam 21 Graeme Wilson 19
Ryan Clark 21 Rob Winnington 15
Mike Holden 21 Daniel Jones 12
Gary Ellis 21 Tony Riley 5

Round 2
Greg Smith 21 Mike Holden 17
Gareth Gwillam 21 Ryan Clark 20
Gary Ellis 21 Tommy King 16
Dean Ferris 21 Andy Hughes 16

Semi Finals
Greg Smith 21 Gareth Gwillam 16
Gary Ellis 21 Dean Ferris 15

Final
Gary Ellis 21 Greg Smith 18
+++++++++++
LV Merit, at Metro Sports
Final
Gareth Whittaker (SMRBL) 21 Steve Ridley (Lloyds) 8
+++++++++++
The final round of Mens Senior County games take place on Sunday. Cheshire with 2 defeats in their previous games are out and take on Merseyside hoping to avoid the wooden spoon. Derbyshire and Greater Manchester are in the same group and a victory for either and the right result in the other game could see either county progress to the semi finals, although unbeaten Cumbria probably look slight favourites. The result of the Manchester v Cumbria match will hinge on how well the Cumbrian men take to one of Manchester's banker greens in James North's in Hyde. The weather may well play a big part and just take the fire out of the infamous Theatre Of Nightmares green.
Pick of the match ups in Cumbria looks to be at game number one where Cumbrian captain Baz Lowden takes on Andy Caairns.
Derbyshire meanwhile are up against already eliminated Staffordshire who take the opportunity to give a number of players their county debut. Derbyshire use one of their banker home greens at Stretton after a disappointing home performance in the defeat to Cumbria in the last round. An overral victory of 30 or 40 chalks and a Manchester win over Cumbria could see Derbyshire sneak through.
+++++++++++
The Frank Beeley Trophy qualifiers kick off this Sunday at Houldsworth WMC
Its a 6pm start and the players on show will be :-
P.Cookson, G.Ellis, B.Gloag, J.Grace, J.Hargreaves, I.Hazlehurst, P.Heap, M.Hodson, D.Jackson, W.Jevons, D.McDermott, C.Mellor, G.Smedley, J.Taylor, A.Walker, S.Waring
+++++++++++
A result that slipped through the net when I was on holiday was the popular Joe Broadhurst Clic Sargent Charity Pairs Event held on the 18th May which raised £803.50 which was donated to Clic Sargent, a children's cancer charity. Organiser Mark Sandham wanted to say a big thank you to all the players, spectators and companies who made a donation. Manchester United very kindly sent a hand signed football with a certificate off authenticity which Mark is selling on EBay. The auction ends on Sunday night so you still have chance to bid on it. The link is HERE or search for item number 131228872781.

The day went really well with some wonderful weather, some fantastic bowling and on a glorious bowling surface. First time entrants Andy Murray & Jack Holland proved too strong for father and son
team Chris & Paul Dooley.
Qtr Finals
Andy Murray & Jack Holland 21 John Garratt Jnr & John Lester 7
Roger Morgan & Dave Leigh 21 Graeme Coldwell & Lewis Jay 12
Chris Dooley & Paul Dooley 21 Dave Ford & Kevin Williams 10
Gary Howson & Wayne Wickenden 21 Graeme Howson & Stuart Davies 10

Semi Finals
Andy Murray & Jack Holland 21 Roger Morgan & Dave Leigh 14
Chris Dooley & Paul Dooley 21 Gary Howson & Wayne Wickenden 15

Final
Andy Murray & Jack Holland 21 Chris Dooley & Paul Dooley 11
+++++++++++
Navigation & Railway Open Singles, Sunday 29th June

Round 2
Daniel Jones 21 Paul Bailey 17
Johnny Chapman 21 Daniel Hughes 20
Roger Morgan 21 John Mcdonald 12
Elliott McGuiness 21 Ben Gloag 15
Neil Coupe 21 Martin McGuiness 19
Matt Gilmore 21 Dave Baskerville 15
Tommy King 21 Chris Kelly 20
Ryan Clarke 21 Simon Coupe 20

Round 3
Elliott McGuiness 21 Johnny Chapman 18
Tommy King 21 Matt Gilmore 12
Ryan Clarke 21 Neil Coupe 18
Daniel Jones 21 Roger Morgan 12

Finals Day Draw

Sunday 13th July
11am practice and 12 noon start
Dress code applies please
Post code SK6 1NL


GREG SMITH V PAUL HEAP
DANIEL JONES V MIKE HOLDEN
GRAEME WILSON V GARETH GWILLAM
RYAN CLARKE V ROB WINNINGTON
ELLIOTT MCGUINESS V DEAN FERRIS
ANDY HUGHES V GLYNN STORER
MARTIN HICKS V TOMMY KING
GARY ELLIS V TONY RILEY

+++++++++++
Poynton Sports Club are once again running the succesful Mr & Mrs Competition on Sunday 7th September. Entry fee is £6 per couple and the start time is 10am. Max 32 pairs and it's filling fast so if you are interested give Kevin Flannery a call on 01625 878408 or email Jenny at jenny.flannery@sky.com

The comp is sponsored by Abney Garsden in Cheadle (£100 for the winners) and it's a great day out with the bar and food available all day ...and the green is in fantastic condition !
+++++++++++
Nursery Pro Felt Classic, Saturday 28th June
Round 2
N Sorsby 21 D Holt 11
P Grimston 10 M Hill 21
N White 21 M Fellowes 15
S Leech 8 J Grimston 21

Round 3
N Sorsby 12 M Hill 21
N White 21 J Grimston 20
+++
Last 8 - Saturday 19th July
C MCDONALD v A DAYKIN
C HEYES v C KELLY
M HILL v J GUESS
D JACKSON v N WHITE
+++++++++++
Woodley Sports Open Pairs Competition Sunday 20th July 10am start
Due to cancellations there are now 3 places available. For more information contact
Clint Crowther on 0161 285-7026 or 07505359353
+++++++++++
Navigation & Railway Open Singles, Sunday 22nd June
Round 2
Tony Riley 21 Bob Hitchen 14
Danny Sillitoe 21 Darren Burgess 15
Gary Ellis 21 Martin Hodson 15
Josh Mordue 21 Rob Maude12
Chris Mordue 21 Hugh Hornby 5
Paul Heap 21 Jamie Bramley 17
Phil Cookson 21 Jack Hargreaves 18
Glynn Storer 21 John Bennett 1

Qualifying round
Tony Riley 21 Danny Sillitoe 18
Gary Ellis 21 Josh Mordue 15
Paul Heap 21 Chris Mordue 17
Glynn Storer 21 Phil Cookson 8

+++++++++++
Nursery Pro Felt Classic, Saturday 21st June
Round 2
J Guess 21 C Simcock 15
P Dudley 21 G Owen 16
Dean Ferris 9 C McDonald 21
D Baskerville17 N Tideswell 21

Round 3
J Guess 21 P Dudley 17
C McDonald 21 N Tideswell 20
+++++++++++
There is an upcoming Ladies county match at New Mills Bowling Club on the 6th July 2014, starting at 2pm. North Derbyshire are playing North Midlands and it would be fantastic to have some support around the green, refreshments and bar facilities will be available. Poster for your noticeboard HERE
+++++++++++
Nursery Pro Felt Classic, Saturday 14th June
Round 2
P Hawker 17 A Daykin 21
D Smith 20 A Lea 21
S Lea 7 C Heyes 21
R Morgan w/o

Round 3
A Daykin 21 A Lea 7
C Heyes 21 R Morgan 17
+++++++++++
Navigation & Railway Open Singles, Sunday 15th June
Round 2
Graeme Wilson 21 Gerwyn Davies 7
Gary Hoof 21 Richard Dandy 13
George Podmore 21 Mike Gee 14
Andy Hughes 21 Martin Ogiliev 13
Mike Holden 21 Graham Hunt 16
Paul Dudley 21 Gary Owen 16
Greg Smith 21 Glenn Beeley 9
Matt Fellows 21 Danielle Miller 12

Qualifying round
Graeme Wilson 21 Gary Hoof 6
Andy Hughes 21 George Podmore 13
Mike Holden 21 Paul Dudley 19
Greg Smith 21 Matt Fellows 17
+++++++++++
Navigation & Railway Open Singles, Sunday 8th June
Round 2
Rob Winnington 21 Rob Jordan 4
Dean Ferris 21 Tom Vickers 17
Geoff Boulton 21 Dan Golpin 15
Martin Hicks 21 Dave Jackson 18
Scott fisher 21 Craig Shore 11
Paul Sutcliffe 21 Jeremy Muff 15
Gareth Gwillam 21 Andy Jones 11
Charlie Roberts 21 Lee Johnstone 20

Qualifying round
Gareth Gwillam 21 Scott Fisher 5
Dean Ferris 21 Paul Sutcliffe 15
Rob Winnington 21 Geoff Boulton 20
Martin Hicks 21 Charlie Roberts 18
+++++++++++
Nursery Pro Felt Classic, Saturday 7th June
Round 2
C Kearns 7 D Bennett 21
C Kelly 21 J Taylor 18
I Moore 12 D Jackson 21
G Hunt 12 R Clark 21

Round 3
D Bennett 11 C Kelly 21
D Jackson 21 R Clark 11
+++++++++++
Cheshire County Bowling Association
104th Senior Merit Final At Coppenhall Working Mens Club BC,
North Street, Crewe. CW1 4NJ
Sunday 15 June 2014, Start and Strike out 10.30am
Preliminary Round
D Ford (Macc & Dist) M Hamman (Mid-Cheshire)
J Hazeldine (Sandbach & Dist) C Armitage (Stockport & Dist)
B Smythe (Stockport & Dist) v M Watkins (Macclesfield & Dist)
S Allman (South-heshire) v G Cookson (Mid-Cheshire)
S Baskerville (Knutsford & Dist) v K Wainwright (Stockport & Dist)
D Richardson (Chester & Dist) v S Morrey (South-Cheshire)
N Burrows (Knutsford & Dist) v P Wainwright (Frodsham & dist)
R Winnington (Mid-Cheshire) v C Talbot (Macclesfield & Dist)
P Mackie (Mid-Cheshire) v G Merry (Frodsham & dist)
D Hamlett Jnr (Mid-Cheshire0 v J Cornes (Mid-Cheshire)
S Wilson (Alt LV & Dist) v M Thurlwell (Mid-Cheshire)
1st Round
Winners from Prelim Round Plus
L Powell (Chester & Dist)
T Chesters (Sandbach & Dist)
C Koral (Frodsham & Dist)
R Eaton (Knutsford & Dist)
D Read (Alt LV & Dist)
+++++++++++
British Parks Vets County match to be played on 22 June 2014
between Cheshire and North Derbyshire.
Cheshire home team to play at Cheadle Conservative Club, Oak Road,
Cheadle, SK8 2AA 2pm start.
Cheshire names 1st
1. Doug Ralph v Ian Heaton
2. Peter Ellis v Vick Taylor
3. Brian Pownall v Dave Szeniawski
4. Cliff Thickett v John Colebourne
5. Geoff Shaw v Gary Hibbitt
6. Jack Pickering v Dave Shaw
7. Paddy Ryan v Keith Parks
8. David Hardman v Keith Herrington
9. Bob Hamnett v Dave Smedley
10. Keith Jackson v Ged Briddon
Res Frank Quigley, Jack Price

Away team at Ridegway BC, Main Road, Ridgeway,
Sheffield, S12 3XR
Cheshire 1st
1. Arthur Bradley v Milton Davies
2. Dave Wilson v Mick Royston
3. Graham Barrett v David Skelton
4. Alan Campbell v Stuart Dixon
5. Dennis Evans v Ady Howard
6. Kevin Chatterton v Paul Windle
7. Alan Hoy v George Crossland
8. Kevin Wilson v Trevor Brooks
9. Mike Parks v John Evans
10. Barney Donohue v Geoff Smith
Res Irving Cummings, Brian Lowe
+++++++++++
Woodley Sports Bowling Club, Lambeth Grove, Woodley are holding an
Open day on Sunday 8th June - 10am to 4pm
Wan't to try a new sport ?
Come & give it a go!
Crown Green Bowling, all ages welcome
Free use of equipment,free parking.
Refreshments available all day.
+++++++++++
WILF THOMAS CHARITY PAIRS
For the 2nd year Hadfield BC is holding the Wilf Thomas pairs on Sunday 8th June at 10.30 am. This comp is run for clubs in the valley ( Hadfield, Glossop, Tintwistle, Etherow, Gamesley and Manor Park ). All money raised goes to willow wood hospice. If you would like to enter please arrive before 10.30 to sign in. Entry £8 per pair. Or come along and watch. BBQ, refreshments, raffle etc.
+++++++++++
Listen to Michelle's and Brian Smart's radio inteerview with Pure FM
HERE
Navigation & Railway Open Singles qualifying round this sunday
4 places have become available this sunday call Dave Mee on 07800 659600
+++++++++++
Navigation & Railway Open
Draw for the Navigation & Railway Open Singles Tournament 2014

Sunday 8th June

Rob Witherington v Steve Barber
Brian Hill v Tom Heyes
Dan Golpin v Derek Wright
Dave Mcdermott v Geoff Boulton
Dave Hallam v Martin Hicks
Cliff Johnson v Dave Jackson
Tommy Johnstone v Neil Simpson
Charlie Roberts v Scott Woodward
Kerry Morris v Gareth Gwillam
Andy Jones v Nathan Brown
Ged Smedley v Clay Flattley
Craig Shore v Richard Howson
Jeremy Muff v Chris Heyes
Paul Sutcliffe v John Golpin
Chris Ward v Andy Spragg
Tony Bachelor v Tom Vickers

Sunday 15th June

Lee Brown v Gerwyn Davies
Mel Evans v Graeme Wilson
Joe Williamson v Lee Fletcher
John Taylor v Richard Dandy
George Podmore v Jeff Brown
Chris Mcdonald v Mike Gee
Andy Hughes v Chris Barton
Dave Leigh v Martin Ogleive
Matt Hill v Graham Hunt
Alan Manuel v Mike Holden
Gary Owen v Matt Jones
Paul Dudley v Kieran Dodd
Dom Okonski v Greg Smith
Lynn Pritchatt v Glenn Beeley
Keith Williamson v Danielle Miller
Ian Moore v Matt Fellows

Sunday 22nd June

Rob Hitchin v Dave Carter
Tony Riley v Steve Baskerville
Gavin Parker v Steve Hargreaves
Martin Gilpin v Danny Sillitoe
Darren Smith v Gary Ellis
Martin Hodson v Jamie Fitzpatrick
Paul Morris v Josh Mordue
Lee Heaton v Chris Brown
Glynn Cookson v Chris Mordue
Andy Cairns v Hugh Hornsby
Lee Cavill v Ian Nicholson
Mick Gretton v Paul Heap
Jack Hargreaves v Robbie Fitzpatrick
Mark Bennett v Phil Cookson
Callum Wraight v Andy Milsen
Glynn Storer v Ian Booth

Sunday 29th June

Simon Tyler v Paul Bailey
Daniel Jones v Paddy McGuiness
Nick White v Roger Morgan
John Mcdonald v Gary Beeley
Kevin Truby v Matt Gilmore
Mick McGuiness v Dave Baskerville
Tommy King v Jane Bowler
Chris Kelly v Anthony Thompson
John Davies v Ryan Clarke
John Lloyd v Simon Coupe
Dave Gwillam v Martin McGuiness
Paul Leigh v Neil Coupe
Elliott McGuiness v Mick Mcdonald
Ben Gloag v Andy Sorsby
Paul Hawker v John Bailey
Billy Smythe v Daniel Hughes

+++++++++++
Fred Hulme Memorial Trophy
Bank Holiday Monday 26th May
2nd Round.
Dean Ferris 21 v 12 Tommy King.
Paul Dudley 21 v 18 Jamie Bramley.
Jon Guess 21 v 11 Mark Sutton.
Glynn Cookson 19 v 21 John Hignett.
John Davies 17 v 21 Colin Price.
Gary Ellis 21 v 09 Jon Metters.
Gareth Gwilliam 21 v 10 Ben Gloag.
Andy Murray 21 v 08 Martin Ogiliev.

Quarter-Finals.
Dean Ferris 15 v 21 Paul Dudley.
Jon Guess 16 v 21 John Hignett.
Colin Price 09 v 21 Gary Ellis.
Gareth Gwilliam 21 v 14 Andy Murray.

Semi-Finals.
Paul Dudley 21 v 14 John Hignett
Gary Ellis 21 v 12 Gareth Gwilliam.

Final.
Paul Dudley 16 v 21 Gary Ellis.
+++++++++++



 


Stockport Weather

Message Board

Charity Match
Easter Monday, 21st April, 2014
Sponsored By

Local Leagues

Stockport & District
North Derbyshire
Longdendale
Workshops Mixed
Ladies Afternoon
C&D Ladies
S&D Ladies
Parks
Buxton
Tameside
Cheadle & Gatley
Alderley & District
Macclesfield & District
Parks Vets
Altrincham LV
Stockport Indoor